Hormóny a nálada: Prečo nie si „iba precitlivená“

Koľkokrát si už počula vetu: „Zase máš svoje dni?“ Alebo: „To sú len hormóny.“
Takéto poznámky bagatelizujú ženské prežívanie a vytvárajú dojem, že výkyvy nálady sú prehnané, neprimerané alebo „nevhodné“. Lenže pravda je oveľa zložitejšia. Hormóny ovplyvňujú mozog, emócie aj vnímanie reality – a ich vplyv nemožno zredukovať na „hysterické chvíľky“.

Psychológia a endokrinológia dnes ponúkajú jasný dôkaz: ženy nie sú precitlivené – sú biologicky citlivejšie na hormonálne zmeny. A to si zaslúži pochopenie, nie zľahčovanie.


Čo robia hormóny s mozgom?

Ženské telo prechádza počas mesiaca niekoľkými hormonálnymi fázami, ktoré ovplyvňujú nielen fyzické prejavy (ako bolesť, únava, chuť do jedla), ale aj náladu, koncentráciu, pamäť a emocionálnu reguláciu.

🗨️ „Estrogén a progesterón majú vplyv na neurotransmitery ako serotonín a dopamín – teda chemikálie zodpovedné za náladu. Zmeny ich hladín počas cyklu môžu výrazne ovplyvniť emocionálnu rovnováhu,“ vysvetľuje dr. Sarah Hill, evolučná psychologička a autorka knihy This Is Your Brain on Birth Control.


Predmenštruačný syndróm (PMS) nie je výmysel

PMS postihuje až 75 % žien v reprodukčnom veku. U niektorých ide o mierne podráždenie, u iných o silnú úzkosť, plačlivosť alebo výbuchy hnevu.

🗨️ „PMS nie je slabosť – je to hormonálne podmienená zmena v mozgu, ktorá sa prejavuje reálne a fyzicky. Pre niektoré ženy je to natoľko závažné, že zasahuje do ich bežného fungovania,“ hovorí dr. Katharina Dalton, britská gynekologička, ktorá pojem PMS zaviedla už v 50. rokoch.

To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane

Zdieľajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť hore