foto: youtube.com
Keď sa povie „hormonálna nerovnováha“, väčšina z nás si predstaví výkyvy nálad, nepravidelný cyklus či akné. Lenže ženský hormonálny systém je oveľa komplexnejší, a jeho poruchy sa často prejavujú nenápadne, netradične – a často ich zamieňame za stres, zlú životosprávu či „normálne“ starnutie.
Psychické aj fyzické prejavy hormonálnej nerovnováhy sa môžu zľahčovať – no telo si vždy nájde spôsob, ako dať vedieť, že niečo nie je v rovnováhe.
Tu sú menej známe, ale významné signály, ktoré by ženy nemali ignorovať.
Hormonálne výkyvy ovplyvňujú nielen pohlavné orgány, ale aj črevá a tráviaci trakt. Estrogén a progesterón majú priamy vplyv na črevnú motilitu, citlivosť aj zloženie mikrobiomu.
🗨️ „Ženy často udávajú nafukovanie, zápchu alebo hnačku v určitých fázach cyklu. Ak sa však tráviace ťažkosti zhoršujú, môžu signalizovať aj hlbší hormonálny problém, ako je napríklad dominancia estrogénu alebo PCOS,“ hovorí dr. Jolene Brighten, lekárka a odborníčka na ženské hormóny.
Ak spíš výborne do ovulácie a potom zrazu prehadzuješ celú noc, tvoj progesterón môže byť nízky. Tento hormón má mierne sedatívny účinok – podporuje spánok a pocit pokoja. Ak klesne príliš rýchlo, nastupuje nepokoj, úzkosť a neschopnosť „vypnúť hlavu“.
🗨️ „Zdravý spánkový rytmus závisí nielen od melatonínu, ale aj od stabilných hladín progesterónu. Ženy s jeho deficitom často trpia nočným prebúdzaním a skorým ranným vstávaním bez dôvodu,“ vysvetľuje dr. Lara Briden, naturopatka a autorka knihy Period Repair Manual.
Hoci väčšina žien očakáva výkyvy nálady pred menštruáciou, niektoré prežívajú návaly úzkosti práve okolo ovulácie. Prečo? V tomto období vrcholí estrogén, ktorý môže u citlivejších žien ovplyvniť hladinu serotonínu aj funkciu štítnej žľazy – čo vedie k nervovému napätiu, nespavosti či podráždenosti.
Ak si všimneš tmavé škvrny na lícach, čele alebo nad hornou perou, môže ísť o tzv. melazmu – hormonálne podmienenú hyperpigmentáciu. Často sa spúšťa počas tehotenstva, pri užívaní antikoncepcie alebo pri nerovnováhe estrogénu a progesterónu.
Tieto zmeny neznamenajú len kozmetický problém – sú signálom, že telo reaguje na hormonálne výkyvy veľmi citlivo.
Hlasivky obsahujú estrogénové receptory – podobne ako vaginálna sliznica. Pri poklese estrogénu (napr. počas perimenopauzy, ale aj pri chronickom strese či užívaní niektorých liekov) môže dôjsť k zníženej elasticite hlasiviek, chrapotu alebo pocitu suchosti v hrdle.
Tento symptóm často súvisí so štítnou žľazou, ale aj s nízkym progesterónom, ktorý ovplyvňuje cirkuláciu a reguláciu telesnej teploty. Ak máš chladné ruky, nohy alebo sa často trasieš, telo môže signalizovať spomalený metabolizmus hormonálneho pôvodu.
Nie je normálne cítiť sa po každom jedle ako po behu na maratóne. Kolísavý inzulín, kortizol a estrogénová dominancia môžu spôsobiť, že telo zle hospodári s energiou – a namiesto toho, aby si bola po jedle nabitá, si úplne „vypnutá“.
Ak máš niektoré z týchto príznakov a neustupujú alebo sa zhoršujú, je vhodné nechať si vyšetriť:
🗨️ „Hormonálna rovnováha je jemná, ale dôležitá symfónia. A keď sa jeden nástroj rozladí, pocíti to celý systém – fyzicky, emočne aj mentálne,“ uzatvára dr. Jolene Brighten.
Tvoje telo s tebou komunikuje stále – len nie vždy slovami. Nauč sa vnímať jemné signály, ktoré ti posiela. Možno zistíš, že si nebola „unavená“, „rozladená“ alebo „len citlivá“ – ale že tvoje hormóny volali o pozornosť. A zaslúžia si ju. Tak ako ty.
V posledných rokoch si veľkú obľubu získali tzv. jedlá z jedného hrnca alebo plechu. Ide…
Dnes pre vás máme skvelý recept na tvarohové knedle plnené marhuľami. Táto tradičná pochúťka spája…
Kuracie mäso patrí medzi najobľúbenejšie suroviny v mnohých kuchyniach. Prekvapte svojich blízkych týmto novým a…
Hľadáte rýchly a jednoduchý recept na večeru? Pripravte si tieto fantastické mini pizze! Sú hotové…
Jeseň je obdobím zberu ovocia, a naše obľúbené jablká sú pri tom vždy v hlavnej…
Meno Ivana Krajíčka sa neodmysliteľne spája so zlatou érou televíznej zábavy na Slovensku. Bol ikonou…