„Ak by sa všetkých takmer 102-tisíc pozvaných zúčastnilo na vyšetrení na kolorektálny karcinóm, mohli by sme potenciálne zachytiť viac ako 1 900 prípadov tohto ochorenia. To znamená, že na Slovensku môžeme mať približne 2 000 ľudí, ktorí majú kolorektálny karcinóm a nevedia o tom,“ varuje predseda predstavenstva a šéf VšZP Matúš Jurových. Dodáva tiež, že „napriek nízkej účasti však vidíme, že aj malé percento zachytených prípadov znamená zachránené životy a finančné úspory v systéme.“
Preventívne prehliadky pritom nie sú len zdravotne prínosné, ale aj finančne efektívne. Test na skryté krvácanie do stolice stojí 12 eur, zatiaľ čo liečba rozvinutej rakoviny hrubého čreva a konečníka môže poisťovňu vyjsť až na 5-tisíc eur ročne. V prípade pokročilého štádia ochorenia sa náklady šplhajú až k 25-tisíc eurám ročne na pacienta.
Za rok 2024 minula VšZP na liečbu pacientov s kolorektálnym karcinómom viac než 62 miliónov eur. Na druhej strane, suma investovaná do testov, pozvánok a preventívnych výkonov nepresiahla ani 6 miliónov eur.
Denisa Slivková, členka predstavenstva VšZP, k tomu hovorí: „Každá zachránená minúta, každý zachránený život má pre nás nevyčísliteľnú hodnotu. Napriek nízkej účasti na preventívnych programoch pokračujeme v ich rozvíjaní a zlepšovaní. Napríklad od apríla 2025 umožňujeme skríningovú mamografiu ženám už od 45 rokov, hoci v zmysle platnej legislatívy na ňu majú nárok ženy až od 50 rokov a v zákone sa táto veková hranica posunie na 45 rokov až od júla.“
Zdravotná poisťovňa preto opakovane vyzýva ľudí, aby prevzali väčšiu zodpovednosť za svoje zdravie. „Našou ambíciou je nielen zvyšovať osvetu, ale aj motiváciu poistencov, aby využívali to, čo im dnes zdravotnícky systém umožňuje. Je znepokojivé, že na preventívnu prehliadku k všeobecnému lekárovi príde len necelá tretina poistencov a k urológovi dokonca len každý desiaty. Absolvovanie preventívneho vyšetrenia ich stojí niekoľko minút času, môže im však zachrániť život,“ uzatvára Slivková.